خیابان 9 دی
    
بازدید: 257
    

بن بستی بنام بافت فرسـوده در منطقه تاریخـی شهر شیراز و نیزمشکلاتی از قبیل عدم استــفاده از غلطک ویبره ها،چاههای فاضلاب ، خانه های میراثی و ... باعث گردید ، مسئولین را بطور اجباری به سمت روسازی بتنی هدایت کند.
معاون فنـی وقت (مهندس خیراندیش) از شرکت فارس هرمز تنها مجـری روسازی بتنی در کشور با توجه به در دست داشتن تجهیزات تخصصی جهت مشاوره و بــازدید و اعلام آمـــادگی دعوت نمود که سرانجام پس از مشاوره مهندس حبیب گل پیچ زاده مدیرعامل شرکت فارس هرمز و پذیرفتن ریسک اجــرای اولیــن خـیابان بتنی در کشور و اهمیت این خیابان با توجه به مجاورت حرم مطهر شاه چراغ (ع)و پر ترافیک بودن معبر در ایام های شهادت و ولادت و وجود پایانه اتوبوسرانی شهید دستغیب و تردد بی شمار اتوبوس های خطی و دیگر وسایل نقلیه سنگین وسبک و مصادف شدن با ایام مبارک رمضان از سوی شهردار وقت جناب دکتر علیرضا پاک فطرت دستور اجرای اولین معبر بتنی صادر شد ،که بلافاصله بـصورت شبانه از ساعت 22 شــب لــغایت 5 صـبح در حضور سرزده مسئولین عالی رتبه شهر با توجه به اهمیت زمان افتتاحیه در عید فطر با تلاش شبانه روزی در فاصله 10 شب به همت تیم مجرب شرکت فارس هرمز به اتمام رسید.

لازم به تذکر است با توجه به سوالات متعدد که مشاوران ، مجریان و پیمانکاران از کارشناسان شرکت فارس هرمزمی پرسند که آیا روش اجرا شده توسط شرکت فارس هرمز همان بتن غلطکی (RCC) است !! خیر، بتن غلطکی جهت مقاومت زیر سازی استفاده می شود  و سپس می بایست  جهت تردد یک لایه آسفالتی قیری بر روس سطح (بتن RCC) اجرا شده ، اجرا شود که در پایان هزینه برآورد شده توجیح اقتصادی نداشته ،بلکه بر خلاف آن روش نوین پیشنهادی و اجرا شده توسط شرکت فارس هرمز کار هر دو لایه را (بتن RCC و آسفالت قیری)  با هزینه کمتر و عمر بیشترانجام خواهد داد .

قابل توجه دستگاه های اجرای ، مهندسان مشاور و پیمانکاران ، طبق ضابطه منتشر شده از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور روسازی بتنی از 4 روش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از :JPCP (روسازی بتنی ساده درزدار) JRCP (روسازی بتنی مسلح درزدار) CRCP (روسازی بتنی مسلح پیوسته) و PCP (روسازی های بتنی از نوع پیش تنیده).


خیابان 9 دی شیراز اولین خیابان بتنی ایران است که در سال 1389 با روش Jointed Rrinforced Concrete Pavement (روسازی بتنی مسلح درزدار) اجرا و پس از گذشت 10 سال بدون هیچگونه تعمیر ، نگهداری ، ترمیم و روکش در حال خدمت رسانی به شهروشهروندان شیرازی و زائران حرم مطهر شاهچراغ (ع) می باشد.

آدرس پروژه : استان فارس - شیراز - حرم مطهر شاهچراغ (ع) - خیابان 9 دی

سال اجراء: 1389  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.