روستای قلات شیراز
    
بازدید: 226
    

خیابان بتنی احسان، واقع در روستای قلات یکی دیگر از پروژه های شرکت فارس هرمز است. قلات نام روستای بسیار زیبایی است که در 36 کیلومتری شمال غرب شیراز و در منطقه‌ای کوهپایه‌ای در کنار چشمه‌ای زیبا و در انبوهی از درختان و باغ‌های سرسبز قرار دارد. در این روستا بناهایی وجود دارد که قابل ضبط و حفظ می‌باشد از جمله کلیسای روستا است که این کلیسا توسط میسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ایجاد شده که دیوار خارجی آن در شرف تخریب است.

از آنجا که بی کیفیتی تولید و اجراء آسفالت قیری در چند سال گذشته مشکل ریشه ای این روسازی بوده ،حال کمبود قیر و گرانی این فرآورده نفتی از دیگر مشکلاتی است که دستگاهی دولتی را نیز به دلایلی از جمله : فرآوانی تولید سیمان در کشور ، کاهش هزینه ها در ساخت راه های دسترسی و افزایش درآمد حاصل از صادرات قیر، مجبور به معرفی روسازی بتنی در معابر به جای آسفات قیری هماند کشورهای پیشرفته دنیا کرده است که لازم به اشاره است شرکت فارس هرمز با توجه به عنوان “ مجری اولین خیابان بتنی در کشور” بنیانگدار این نوع مصالح در کشور می باشد. 

برای شناخت بهتر این نوع روسازی (بتنی)باید اشاره کرد که ، خیابان احسان روستای قلات دارای پوشش آسفالت قیری بود. آب و هوای سرد این منطقه و بارش برف و باران، آسفالت این خیابان را به حدی تخریب کرده بود که تصمیم ساکنین به پرداخت هزینه مجدد جهت اجرا مجدد آسفالت بود. بازدید از خیابان احسان توسط کارشناسان شرکت فارس هرمز “تنها مجری خیابان بتنی در کشور” ،به درخواست نماینده ساکنین انجام شد و پس از تشکیل جلسه و ارائه پیشنهاد فنی و اقتصادی از سوی شرکت فارس هرمز ، رأی به اجرا روسازی بتنی به جای آسفالت قیری داده شد و سرانجام 3/2 کیلومتر مسیر واقع شده در مجتمع باغشهری ارمغان با روسازی بتنی توسط شرکت فارس هرمز اجراء و به بهره برداری رسید.

آدرس : استان فارس - شهرستان شیراز - روستای قلات - خیابان احسان - مجتمع ویلایی و  باغشهری ارمغان

سال اجراء: 1397  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.